20 Mart 2010 Cumartesi

Tuna'nın Sıcak Denizlere İnme HayaliBir haftadır Antalya'dayız. Haftaya kuzenim evleniyor diye geldik. Biraz erken geldik ki sıcak havanın tadını çıkaralım, Ton da anneanne ve dedesiyle hasret gidersin.

video

Bizimkiler, büfeyi ufak çaplı bir gözlemeciye çevirdiklerinden annem sabahtan akşama dek gözleme yapıyor; babam da büfenin içinde satış yapıyor...

Tuna sabah kahvaltıdan sonra sokağa iniyor, bir içeri bir dışarı, biraz park derken kelimenin tam anlamıyla sokak çocuğu gibi yaşıyor.

Bir pantolonun 1 saat temiz kaldığına şahit olamadık henüz.

Büfenin 3 günde altını üstüne getirdi. Buzdolapları günde binbeşyüz defa açıldı kapandı, çoğu kez kapanmadı. Meşrubatlar, margarinler çıktı, itinayla kuleler yapıldı-devrildi, yazar kasa anahtarı defalarca kaybedildi, kasa kitlendi, para üstleri zor denkleştirildi, ekmek dolabından ekmek çalındı, uluorta Hüsmen Ağa pozları verildi, yemekler çorbalar yenmedi, Milupa ve Danino sponsorluğunda günler geçti, anne sinir olduğuyla kaldı.Son birkaç aydır uçak sesine inanılmaz duyarlı olmuştu. Evin içindeysek ve dışardan uçak sesi geliyorsa yamuk işaret parmağı hep gökyüzünü gösteriyordu. Antalya'ya da uçakla geldiğimizden uçak merakı tavan yaptı. Kafa hep yukarda,bakışlar her dem şaşkaloz, parmak hep kalkık...O kadar işin gücün arasında dün Konyaaltı'na indik. Arabadan iner inmez -bir önceki gelişimizde denize taş attığımızı hatırlayıp- yerden bi taş aldı. Uzunca bir süre bırakmadı o taşı. Denize kadar yürüdü ve taşı ebedi istirahatine uğurladı. Taşı yollaması diil ama taş taşıma(!) görüntüsü hemen aşağıda. Taş sol elde ve bakışlar hedefe kitlenmiş olduğundan dedesinin destek ve yardım taleplerini görmezden geliyor.

video

Kova-kürek falan da getirdik ama çok kısa süre oyalandı.

Adamın derdi suya atlamakmış meğer... Kaçıp kaçıp denize gitti. Normal şartlarda kaçmak isteyen Tuna ormanda on puma gücündedir ve hakkaten nefes nefese bırakır kovalayanı. Ama çakılda gördü gününü, nihahahahaha...

video

Kıyıda bile ha babam aşağı inmeye çalıştı. Neyse ki o ara geçen uçak dağıttı dikkatini :)

Başka havadisler, mmmm..

Geceleri de gündüzleri de pek fena uyuyor. Ben 12.dişi bekliyorum. 2 yaşa 4 ay kala hala 9 eksik diş var. Ellerini çabuk tutsalar iyi olacak dişler.

Yemek düzeni ayvayı yedi demiştim di mi?
Antep fıstığına sardı bu aralar. 4 tanecik azısıyla katır kutur yiyip yutmuyor mu deli oluyorum. 40 gr'lık paketlerin yarısından fazlasını bir seferde götürüyor. (Lan yoksa bu kötü uykuların sebebi bu fıstıklar olmasın? Bugün vermeyeyim hele...)

Kıymadır, sebzedir, omlettir, yumurtalı patatestir, köftedir, balıktır hepsine elveda demiştik bir süredir. Uyuz uyuz yeme halleri burda zirveye çıktı.

Millet tee nerelerden annemin gözlemesini yemeye geliyor, tadına bak bari eşşek sıpası... I-ıh, istemiyormuş.

Bir hafta daha buradayız. Sonra evim de evim güzel evim diyerek İzmir'e yol alacağız. O zamana kadar yazamam muhtemelen.

Teyk keerr...
11 yorum:

 1. Özgürlüğün dibine vurmuş Tunik:)

  YanıtlaSil
 2. ben özgürüm ü erken demeye başlamış tontonum :)

  YanıtlaSil
 3. biz çok özendik. Kuzey Tanla beraber seyrettik.Maşallah tuna ne kadar mutlu bir küçük adam.Bu yaz zor gelir bu deniz özlemleriyle sizede bizede.

  YanıtlaSil
 4. O taraflara gidince yemeden olmaz annenin gözlemesini o halde.
  Susamış gibi koşuyor denize, çok güldüm.
  Sanayaglarından kule yaptı, Dante kıkır kıkır izledi.

  YanıtlaSil
 5. Ya ne olacak bu Ton'un kulelerle akıbeti:)
  İnşaat mühendisi gibi maşallah. Badi badi de koşuyor heyecanla.
  Isırasım geldi o bacakları.

  YanıtlaSil
 6. Sefanız olsun. Bence en güzel zamanda gitmişsiniz. Çok sıcaklarda çekilmiyor oralar. Tunayı da kocaman öpüyorum.

  YanıtlaSil
 7. Ekmet Tuna kadar zaten:))Parmak cok tatli. Hulya' nin annesi teyzenin gozlemeleri bir kenara not edildi. Demek haftaya donuyorsunuz? Mmmmm:) Burnuma pizza kokulari geliyo:) Aaalpiii!Hazirlan oglum:))

  YanıtlaSil
 8. Margarinlerle kule yapmasina ve bilmis edayla kacisina bayildim dogrusu.
  Bu arada gözlemelerin kokusu buraya kadar geldi. Yapilir mi bu bize? Kargoyla ismarlayabilir miyiz acaba anneciginden bi zahmet??

  YanıtlaSil
 9. eh yakında fıstıklar boş gitmez deyip yanına bira da ister bu cüce :)
  neyse takılırsınız artık ana oğul kordonda doydoyda filan :-)

  YanıtlaSil
 10. Sıcak denizlere inme deme,kusarım,bir hafta içinde yüz kere söyledim bu cümleyi toplam 6 sınıfa,ıyghhh..

  Aynı aylarda uçaklara takıktı Ece,kafalar havada uçak arıyoduk mutlu olsun diye..Şimdi gemilere geçti de kafamız rahat etti..

  Gözleme,ölürüm biterim hele patatesliyse,sacda yapılıyosa,offf,gece gece..

  Öperim Tunişkomu..

  YanıtlaSil
 11. kuzu, elçin
  tam özgürlük kuşu oldu. alan geniş ya tutabilene aşkolsun
  kuzey tan
  şurda yaza ne kaldı, sıkalım dişimizi. çok güzel olcak bu yaz çok. çocuklar daha büyük artık. acayip hayallerim var bu yazla ilgili
  açalya
  aaa kesinlikle olmaz. antalya'nın zaten gözlemesi meşhurdur da bilmez pek kimse. yağcı benim oğlan :)
  birben
  kova-kürekle çalışmasına bakarsak amele de olabilir. bir ağzında türküsü eksik, sanki ibraam tatlıses:)
  zühra
  ben de şahsen antalya'yı kışın daha çok severim ama Ton bey denize girmek isteyince en güzel mevsim sıralamam değişti. bizden de sevgiler
  elfana
  geliyorum az kaldı alpicim. ton balıklı&karidesli pizza yapıciim size
  özlem
  valla çok güzel kokuyor. en azından türkie içinde olsaydınız yollardım yeminle de.... alamanya.... bilemiyorum:)... sevgiler
  esra
  ya ben eskiden rusların çok üşüdüğü için sıcak denizlere inmek istediğini sanırdım. ne salak bir cümleymiş. altını doldurmadan bize ezberletilen bi ton şeyden sadece biri. bir de 1. dünya savaşının nasıl çıktığını anlamam ve şu ifadeye takılırım: "almanlar savaşa girince biz de girdik." ve "almanlar yenilince biz de yenik sayıldık" göbeğimizi ne bitişikmiş ayol almanlara... sebep ne? sorma...ezberle...

  YanıtlaSil