14 Haziran 2010 Pazartesi

Yerli Tracy Hogg'u Takdimimdir

Hepimiz okuduk Tracy'yi de Ferber'i de Dr.Sears'ı da, Pantley'i de....
Kendimizce yöntemler denedik, "yeter ki" dedik "deliksiz uyusunlar". Kimimiz başardı, kimimiz başladığı işi tamamlayacak kadar cesur olamadı, kimimiz de hala nerede yanlış yaptığını düşünüyor.
Çocuğunu deliksiz uyutmaya çalışan hemen herkes "ah Tracy (ya da Ferber ya da başka uzman) kalk gel de sen uyut şu çocuğu, neden bizde işe yaramıyor?" diye düşünmüştür sanırım.İşte tam da bu noktada "keşke bir uyku danışmanı olsa da doktora gider gibi gitsek, nerede yanlış yaptığımızı anlatsa" düşüncesini dillendirdik kimimiz.

Türkiye için pedagogluk hizmeti bile çok yeniyken yepyeni bir kavram çıktı ortaya ve şimdilik bu hizmeti veren benim bildiğim kadarıyla tek bir insan var: Aysun BAL ÖMEROĞLU

Kendisi arkadaşım olmasının ötesinde eski bir bebek hemşiresi. Üstüne psikoloji okuyup, çocuk ve bebek psikolojisi üzerine eğilip evde bebek bakım hizmeti veriyor. Beslenme, davranış bozuklukları, tuvalet eğitimi gibi konularda da danışman olsa da asıl meziyeti bebeklere uyumayı öğretmek.
Sistem şöyle işliyor:
Önce ebeveynle birebir görüşüp sorun tespit ediliyor. Anne-babaya bir yol haritası çıkarılıyor. Ebeveyn uygulamada sorunla karşılaşırsa e-mail ve telefon desteği devam ediyor. Eğer anne-baba sorunu çözmede bir sebepten başarısız olursa evde hizmet başlıyor.
Anne baba olmak çok karmaşık bir süreç. İşin içinde duygular ve hormonlar varken çoğu zaman doğru kararları veremiyoruz. Bu yüzden de 3.bir gözün bizi izleyip yönlendirmesine ihtiyaç duyuluyor.
Gelelim aklınızdan geçen soruya? Bebeğimi ben ağlatamıyorum, O mu ağlatacak?
Hayır, işler tam olarak öyle ilerlemiyor. Aysun, çoğu bebeğin ağlatmaya gerek olmadan uyutulabileceğini savunuyor. En önemlisi yıllardır baktığı onlarca bebekten edindiği tecrübeleler sayesinde bebeklerin duygu durumlarına hakim ve elbette ki hiçbir bebeğin kusana dek ağlatılmasına sıcak bakmıyor.

Türkiye için çok çok yeni bir kavram da olsa önü çok açık.
Güzel insan, güzel arkadaş yolun açık olsun.
İletişim için: aysunbal@gmail.com

9 yorum:

 1. Merhaba,
  Türkiye için çok yeni oluşumlar ama çok ümit verici, çok güzel. Senin aracılığın ile arkadaşını tebrik ediyorum :) Burada (Belçika'da) öyle oturmuş bir sistem varmış ki ben de bu hafta sonu bir arkadaşımdan öğrendim. Çocuğun rutin kontrollerinden sonra seni bir çocuk hemşiresine yönlendiriyorlar. Sen onunla yemek, uyku, davranış vb sorunlarını paylaşıyorsun. Çözümler öneriyor. Arkadaşımın problemi de uykuydu. Problemin boyutlarını anladıktan sonra sizi bu konuda bir uzmanın arayacağı bildiriliyor. Bir hafta için de konunun uzmanı sizi arıyor. Tüm detayları görüşüyorsunuz. Çözüm önerilerini alıyorsunuz. Çözüm bulamazsanız sizin ile ilgilenecek, bu konuda uzman bir merkeze davet ediliyorsunuz. Asıl önemlisi bunların hepsi devletin hizmeti ve ücretsiz...

  YanıtlaSil
 2. bizde çocukların ayakta sallanması ya da memede uyutulması gelenekleri yüzünden bebeklerin uyuMAMAsı çok normal bir davranış gibi algılanıyor. bebek dediğin uyumaz anlayışı hakim. bizim devletin bu konuda adım atma ihtimali sıfırın da altındadır sanırım.

  YanıtlaSil
 3. çok güzel bir paylaşım. ben de bir hemşire olrak, bir meslektaşımın Türkiye de yeni olan, bebekleri olan annelere destek vermek adına yaptığı çalışma için kendisini sizin aracılığınızla tebrik ederim..yolu açık olsun..

  YanıtlaSil
 4. Hulyacim Aysun hanim İzmirde mi??

  YanıtlaSil
 5. CİHAN
  aslen İzmirli ama İstanbul'da yaşıyor. sana özelden cep tel.ini veririm

  YanıtlaSil
 6. ben de cep telini rica edebilir miyim? teşekkürler

  YanıtlaSil
 7. aslı
  h.cinscicekci@gmail.com adresine yazarsan verebilirim

  YanıtlaSil
 8. Hülya hanım, Aysun hanım arkadaşınız galiba nasıl ulaşabilirim kendisine, gece 13 kere uyanan bir erkek annesi olarak tükenmiş haldeyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. burdan nihal hanım
   http://aysunomeroglu.com.tr/?page_id=10

   Sil