3 Ekim 2011 Pazartesi

Tuvalet Eğitiminde En Sık Yapılan 10 Hata

Tuvalet eğitimi konusunda uzun yazılardansa kısa kısa hap gibi bilgilerin daha çok işimize yaradığını farkettim. Ben bu yazıdan çok faydalandım. Sizler için aktarayım:

1- Tuvalet eğitimine çok erken ya da çok geç başlamak: Çocugunuz aşağıdaki sinyallerin hepsini ya da çoğunu veriyorsa başlayabilirsiniz. Belli bir ay/yaşa takılıp kalmayın.
* Basit komutları anlıyor ve uyguluyorsa
* Dışkılama faaliyetini farkıdnaysa. Bunun illa sözel bir eylem olması gerekmiyor. Yüz ifadesinden ya da saklanmaya çalışmasından bebeğiniz/çocuğunuz çiş/kaka sinyalleri veriyorsa ve bunun farkındaysa
* Islak ya da kakalı bezden dolayı rahatsızsa
* Bezi 2-3 saat kadar kuru kalıyorsa
* Kendi giysilerini çıkarabiliyorsa (En azından alt kısmını)
* Lazımlık, tuvalet, adaptör gibi tuvalet araçlarına ilgisi varsa

2- Kötü zamanlama: Tuvalet eğitimine çocuğunuzun sırdan bir gününde başlamalısınız. Yani diş çıkardığı, hasta olduğu, yeni bir kardeşin geldiği, kreşe başlama zamanında, tatilde başka şehirde olduğunuz, ev/şehir değişikliği yaptığınız zamanlar  tuvalet eğitimi için en kötü zamanlardır. Zira çocuklar hassastır ve bu tür değişikliklerden çabuk etkilenirler. Kendilerini daha çok güvende hissetmeye ihtiyaç duyarken bir lazımlığa konsantre olmasını beklemek saçma olur.

3- Karar verme zamanı: Başarıyı garantilemek için bir plana ihtiyacınız var. Başlarken  birkaç şeye karar vermeniz gerek. Lazımlık mı adaptör mü? Hediye olarak ne vereceğim? Gerekirse milyon kere usanmadan okuyabileceğim eğlenceli tuvalet kitabı hangisi olabilir? İççamaşırı giydirmeli mi yoksa yiğidin malı meydanda ekölünü mü benimsemeli? İşin aslı tüm süreci çocuğunuza da karar mekanizmasında yer vermeye çalışmalısınız. Giyeceği yeni külotlardan, büyük çocukların tuvaletleri kullanmalarından övgüyle sözedin. Çocuğunuzla ilgili özendirici olabilecek nesneleri ve olayları siz daha iyi bilirsiniz.

4- İstikrarsızlık ve tutarsızlık: Çocuklar rutinleri ve kuralları sever. Neyi, nasıl ve nereye yapacağını birkez anladıktan ve uygulamaya başladıktan sonra diğer kişilerin de aynı metodu kullanmasını sağlamaya çalışın. Bakıcısı, diğer ebeveyni, büyük ebeveyni.. Çocukla ilgilenen herkesin aynı şekilde davrandığından emin olun. Dünya üzerindeki anne baba sayısı kadar çok tuvalet eğitimi metodu vardır. Siz kendinizinkinin uygulandıgından emin olun.

5- Beklentileri yüksek tutmak: İş arkadaşınızın çocuğunda işe yarayan yöntem sizinkinde muhtemelen işe yaramayacaktır. Filancanın 2 günde halletmesine takılmayın. Gerçekçi hedefler koyun. "Bu iş şu tarihe dek bitmeli!" diyerek çocuğu da strese sokmayın siz de gereksiz yere gerilmeyin. Yeni edindiği bu yeteneği geliştirmesi için çabalarken her seferinde başarılı olamayacağını unutmayın. Tuvalet eğitimi sürecini stressiz geçirirseniz, çocuğunuz da bir sonraki gelişim basamağına adıma tmak için daha hevesli olacaktır.

6- Cezalandırmak: Bundan kaçınmak gerçekten çok zor. Özellikle aynı tuvalet kitabını lazımlığın yanına çömelip 589654. kez okurken, sürekli pantolon ve külot yıkarken, yerleri silerken. Fakat şunu unutmayın ki tehdit etmek, utandırmak ve cezalandırmak çocuğunuzu heveslendirmeyecek, aksine en az 1 hafta daha geriye gitmenize yol açacaktır.

7- Kazalara kötü tepki vermek: İşin aslı çocuğunuz pantolonu bilerek ve isteyerek ıslatmıyor. Bu konuda histerik olmayın. Oyuna dalıp çişinin geldiğini son ana dek farketmeyip tuvalete yetişememek çok yaygın bir durum. Tuvalete varana dek tutmayı öğrenmek için kaslarının kuvvetlenmesi biraz zaman alacaktır. Kazaların olabileceğini sürekli ona hatırlatın; cesaretlendirici ve sakin olmaya çalışın. Ve dışarı çıktığınızda muhakkak yanınıza yedek çamaşır alın :)

8- Zorlamak: Çocuklar sıradan meseleleri bile bir güç savaşına çevirmede ustadır. Sözkonusu tuvalet eğitimi olunca bu güç savaşı kabızlıkla sonuçlanabilir. Tuvalete oturmasını ikna etmek için kibar bir dil kullanmaya çalışın. Sürekli "Çişin geldi mi? Ya şimdi? Geldiyse oturalım" diye sormak ters etki yaratabilir. İççamaşırı giymeye ya da tuvalete/lazımlığa oturmaya çok fazla direnç gösteriyorsa ara vermek en iyisi. Temel hedef bez yerine iççamaşırını; alt değiştirme masası yerine lazımlığı/tuvaleti tercih eder hale gelmesi. Ve bu tamamen kendi seçimi olmalı. (Tuna henüz o aşamada değil mesela. Sürekli bez taksam "çıkar" demez.)


9 - Tezcanlı olmak: Ortalama bir çocukta tuvalet eğitimi 6 ay sürer. (6 AY!!) Bu aşama aşama ilerleyen bir süreçtir. Lazımlığa oturmak, iççamaşırı giymek, soyunmak, çişi kakayı tuvalete bırakabilmek gibi aşamaların her birini başardıktan sonra sonraki aşamaya geçmesi için cesaretlendirin. Çabalarından övgüyle sözedin. Üniversiteye dek bezli kalmayacağına emin olun. Sadece biraz zaman alacaktır ama eninde sonunda bezi atacaktır. Bu sürecin tadını çıkarmaya çalışın.

10- Yatağı ıslatmasından aşırı endişe duymak: Çocuğunuzun geceleri yatağını ıslatması tuvalet eğitimini sekteye uğratmasın. Gece altına kaçırmanın ruhsal, fiziksel ve tıbbi nedenleri olabilir. Yatağını ıslattığı için onu cezalandırmayın. (bkz madde 6). Sakince pijamalrını ve çarşaflarını değiştirin, çişini yaptırın, yatırın. Siz de gidip uyumaya devam edin. Ozellikle erkek çocuklarda 7 yaşa dek gece çiş kaçırmak çok yaygın.

Gelelim bizim durumuza. Gece de gündüz de çişte sorun yaşamıyoruz. Tüm gün bezsiz. Çişini ayakta, oturarak, şişeye, bardağa... kısaca herhangi bir yere sorunsuzca bırakıyor. Gece bezsiz yatırıp 12 gibi çişe kaldırıp uyku arasında işetip yatırıyorum. Sabaha dek kuru kalıyor. Kakası geldiğinde hala bez aranıyor. Takmazsam da tutuyor. Haliyle şimdilik baskı yapmadan yine kendi rızasıyla bu işi halletmesini bekliyorum.

Yine de kakayı tuvalete yapmaya ikna etme konusunda önerilerinize de açığım :)

kaynak: http://www.bable.com/

12 yorum:

 1. kaka konusunda ısrarcı olmayınca herşeyin yoluna girdiğini gören bir kişi olarak biraz daha sabır diyorum.Zamanı gelince kendiliğinden wc'ye yapacak göreceksin.
  Biz gördük :)

  YanıtlaSil
 2. bizde bıraktık bezi 22 aylık şu anda ve 2 gundur gecede yapmıyoruz.. meyra caadısıda ilk zamanlar kakasını sağa sola!! yaptı. sonra nedenini anladım ki.. yaptığı kakanın üstüne kaka yapmak onu rahatsız ediyor. şimdi lazımlığa yaptıysa eger bır tane kaka yapıyor anneeee pöçeee (çöpe) at diyor..sonra alıyor ve devam ediyor. normal tuvalettede sifon çekerek çözdük:)

  YanıtlaSil
 3. Elinize sağlık, gayet net ve öz olmuş... Tüm annelere kolaylıklar dilerim.

  YanıtlaSil
 4. Önerim yok tabiyki:) Tuna'm bilir işini,sen kassan da kasmasan da.

  Bak belki,şu ikili klozetler var ya işe yarayabilir dar olduğu için,delik olayı ters geliyordu Tuna'ya diye aklımda.

  Tespit kraliçesi geri dönmüş ben ona sevindim,ne anlarım kakadan çişten:))

  YanıtlaSil
 5. Bu yazıyı hemen print ettim karşı komşuma vereceğim, iyi oldu, fikir istiyordu:)

  YanıtlaSil
 6. canım daha önce yoktu ama blogunu açtığımda birşey yoktu ama uyarı yazısı çıkıyor haberin olsun tıklandığında açılan reklam yüzünden olabilirmi daha önce o da yoktu.
  __________________
  ihtiyacı olanlar için çok güzel bir yazı.

  YanıtlaSil
 7. Benim için son derece faydalı bir yazı oldu, ufaka ufak başlıyoruz biz de. gerçi bu işin ufak başlaması olmuyor galiba

  YanıtlaSil
 8. ilk 3 gün kritik sonrası kendiliğinden geliyor, sabır ve kolaylık diliyorum :))

  YanıtlaSil
 9. kaka konusunda kendi tecrübemi aktarayım.
  çocuklar kakalarını tuvalete yapıp ilk gördüklerinde korkarlar diye çok duyduğumdan önceleri bezindeki kakayı gösterdim zaman zaman. onun kendine ait olduğunu biliyordu. sonra eğitime başlamadan önce birkaç kez bezindeki kakayı tuvalete atıp sifonu beraber çektik, kakaya el salladık. :)
  eğitim sırasında da farkına varmadan birgün tuvalete kakasını yaptı. sıçrayan suya öyle şaşırdı ve hoşuna gitti ki günlerce "su atladı" diyerek anlatıp durdu. belki kaka yaptığında su clup yapacak gibi laflarla ikna edilebilir.
  hala kakasını kaçırdığı oluyor ama zamanla alışacak inşallah.
  biraz fazla açık yazdım ama anneler alışkındır diye umuyorum, kusuruma bakmayın :)

  YanıtlaSil
 10. hulya belki yapiyorsundur zaten. bezdeki kakayi da olabildigince tuvalete atip sifonu ona cektirip baybay demek ise yarayabilir. biz adaptorle direk tuvalete yaptigimiz icin kakanin da tuvalete ait oldugu messajini vermeye yaradi bu durum.
  bir kere kakalar nereye gidiyor dedi, ben de arkadaslarinin yanina dedim :P, begendi cevabi.

  YanıtlaSil
 11. bezdeki kakayı incelemeye cok meraklı. arada tuvalete atıp sifon çekme olayına giriyoruz ama rutin değil. daha sık yapsam belki faydası olur. du bakalım :)

  YanıtlaSil
 12. Biz 22 aylık olduk bugün, ama hala ne çişimizden ne de kakamızdan rahatsızlık duyuyoruz. Aysun Hanım(Aysun Bal) kaka yaptığında pipisini/bezini tutup çiş veya kaka yaptığını ifade etmeden veya rahatsızlık duymadan zorlamanıza gerek yok dedi.Ben de aylardır bekliyorum kakadan ne zaman rahatsızlık duyacak diye ama henüz tık yok.

  YanıtlaSil