27 Şubat 2012 Pazartesi

Gündüz Uykusu Kaç Yaşında Bırakılmalı?

Sosyal medyada daha doğrusu internet anneleri arasında muazzam bir oluşum var: Uykusuz anneler klubu (UAK)  Zamanında kendi uykusuzluklarına çare arayan 3 annenin, Esra, Peri ve İrem'in kurduğu grubun ye sayısı o kadar hızla artıyor ki yurdum annelerinin haline üzülmemek imkansız. Uyku üzerine okumuş, yazmış olan biz anneler yeni uyelere bilgi desteği sağlamaya çalışıyoruz ama yanlış bilgiler oylesine gelenekselleşmiş ki bazılarını kırmak imkansız.
En yaygını 2-3 aylık uykusuz bebeye "aç bu çocuk bak mama ver, hatta mamayı iki kat fazla tozla hazırla daha iyi uyusun". Evet başlangıçta işe yarıyor ama ilerleyen aylarda artık anne memesi emmek istemeyen, formul sutten dolayı şişmiş bir bebeğe dönüşüyor. Bir uyku duzeni olmadıgı, sadece biberonla beslenirken uyuyakaldığı için 6. ya da en geç 9.aydan sonra biberonla süt içerek de uyumadığından annelerin çoğu çıldırma noktasına geliyor. Zaten uykuyla ilgili en yoğun şikayetler de 8-9-10.ay gibi geliyor. Cünkü artık bebe gözünü iyice açmıştır ve o vakte dek bir uyku rutini olmadığından ve genelde yanlış bir prop'la uyutulduğundan artık uyumamaya karar vermiştir.
Keşke emzirme reformu gibi bir uyku reformunun da fitili ateşlense de hem anneler daha kolay bebek buyutse hem de bebekler yalan yanlış bilgilerin kurbanı olmadan daha çok uyusa ve daha uzun süre anne sütü alabilse. Zira gördüğüm kadarıyla emzirmenin önündeki en büyük engellerden biri annenin uykusuzluğuna çare olarak formul sutu görmesi.

Kızlar bizim Aysun'la ortak her ay 5 anneye eğitim ve seminer hediye ederek anneden anneye yardımlaşmaya destek veriyorlar. Hemen değil ama bir zaman sonra bu girişimin meyvelerini toplumca toplayacağımıza inanıyorum.


"İçerde sessiz sessiz oynuyor" dediğim çocugumu karyolamda bu şekilde buldum. Kayıtlara geçilsin :)


Grupta en çok sorulan sorulardan birine ben de kendi deneyimlerimizi aktararak yardımcı olayım istedim: Gündüz uykusu kaç yaşa dek sürmeli?


Orta kulak enfeksiyonundan mütevellit sürekli halsiz ve uyuklayan bir Ton. Ben=yastık

Aslında çoğu konuda olduğu gibi bunda da tek bir yanıt yok. Çocuğun işaretlerini dinlemek her zamanki gibi esastır. Uzmanlar ortalama 3 yaştan sonra gunduz uykusunu bırakabilirsiniz dese de daha erken/geç yaşta bırakan çocuklar da var. Çocuğunuz eğer;
- Gece ortalama 10,30-11,30 saat deliksiz uyuyorsa
- Gündüz uyutmak çok uzun sürüyorsa
- Gündüz uykusu çok geç saate sarkıp gece uykusunu da olumsuz etkiliyorsa (Gece geç yatmasına ve sabah da fazla erken kalmasına sebep oluyorsa)
- Gün içinde uykusuzluktan halsiz düşüp huysuzlanmıyorsa
- Dışarda arabada, pusette akşamüstü sızıp kalmıyorsa gündüz uykusunu bırakma zamanı gelmiştir.


Ancak;
- Hala çok erken kalkıyorsa
- Sık sık hastalanıp bedenen halsiz düşüyorsa
- Gün içinde dışardayken pusette ya da otomobilde sızıyorsa
- Daha öğlen saatlerinde bile uykusuzluk emareleri gösteriyor ve fazlaca huysuzlanıyorsa gündüz hala uykuya ihtiyacı vardır.

Tuna okula başladığından beri akşam 20:30-21:00 gibi uykuya geçip sabah 8e dek uyuyor-du. Ve fakat okul=hastalık olduğundan her hastalık döneminden sonra uyku düzenine hep sil baştan başlamak zorunda kaldık. Hastayken gece çok fazla uyanıp sabahın da köründe kalkıp gün içinde ateşi çıktıkça uyuyakalıyor, 10-15 dk sonra zıplayarak uyanıyor. Haliyle gun boyu 3-4 kez tam olarak yukardaki fotodaki gibi dibimde uyuyor.

Hastalıkların hemen sonrasında ise yine birikmiş uykusuzluğunu atmak için 3-4 gün ya gündüz uykusuna devam ediyor ya da sabah geç kalkarak arayı  kapatıyor. Tamamen normalde dönunce de yine gunduz uykusuna yatırmıyorum. Fakat 2-3 gün art arda gündüz uyutmayınca yine uykusuzluk birikebiliyor. Arada kısa da olsa pusette uyutuyorum. Haftasonları babasıyla alışverişe gittiklerinde oto koltugunda 1 saat kadar uyuyor. Haftalık uyku kotasını boylece dolduruyor. Hastayken yanımda yatırıyorum ama iyileştiği anda odasında kendi kendine uyutmaya devam ediyoruz. İlk gün biraz mıyık mıyık "anne yatağında uyucam" dese de sarılıp opüp yatagında gıdıklayıp mıncırınca hiç ısrar etmeden tavşanına sarılıp, saçıyla oynarken uyuyakalıyor.

"Uyku eğitimine başladım, kaç hafta/ay sürer?" sorusunun da yanıtını boylece vermiş olayım: Gördğünüz gibi bizimki 3 yıldır devam ediyor :)  

3 yorum:

  1. hhmmm evet Arca için gündüz uykusunu bırakmak çok erken olur. anladım. ara sıra uyumayacağım diyorsa da gündüz uyumadığında manyağa bağlıyor.

    YanıtlaSil
  2. Gece geç yattığı için gündüz uykusunu kesmek istedim ben de ama Deniz akşama doğru yerlerde sürünmeye başladı ve akşam yemeği bile yemek istemedi üstüne bu haliyle bile geç yatınca vaz geçtim eski düzenimize devam ettik ama daha çok yorulmasını sağlayarak uyku saatini bir saat erkene alabildik.

    YanıtlaSil
  3. Merhaba, benim oğlumda 3,5 yaşında bıraktı öğlen uykularını. Bırakma zamanının geldiğini işaret eden maddelerin hepsi gerçekleşti bizde. Bu arada oğullarımız adaş ve yaşıt :)

    YanıtlaSil