18 Eylül 2012 Salı

Otit'in Kıyısından Dönmek

Tuna geçen kış başı okula başladıgından beri 4 kere otit (orta kulak enfeksiyonu) geçirdi. Evvelden pek hastalıklarla boğuşmadıgımızdan bedenen ve ruhen cok yıprattı bizi.
Otit genelde nezleyle başlayan bir sürecin sonunda ortaya çıkıyor. Nezlesi 3-5 gun içinde geçmezse bir gece ansızın "kulaaam ağrıyooaaa" diye ağlayarak uyanıyor. Sabaha ateşli bir çocukla kalakalıp solugu doktorda alıyoruz. Geçen kış bir donem 40 dereye ateşle uzun sure mucadele etmiş, 39 dereceyi default ateş sayar hale bile gelmiştik  Doktorun dediğine göre yılda 8-10 otit bile normal sayıldıgından 3-4 otit pek onemsenmiyor. Çocuğu ve aileyi tuketiyor, o ayrı.
Tedavisi ise sadece antibiyotikle yapılıyor. Zamanında iyi tedavi edilmezse yetişkinlikte duyma kaybına bile yolaçabilen ciddi bir hastalık.
Peki nedeni ne? Neden bazı çocuklarda sık sık görülürken bazıları bir kez bile otit olmuyor?
Twitter'dan tanıştığım Doktor Mine'ye sordum cevapladı. Dedi ki;
Adının pek havalı olmasına aldanmayın. Otitis media  sadece kulak zarının arkasındaki orta kulak boşlugunda iltihaplı sıvı birikmesi. Bu sıvı genelde nezle sonucu burundan geriye akan enfeksiyöz sıvı (bildiğin sümük) oldugu için de otite yol açıyor.
Çocuklarda sıklıkla görülmesinin sebebi de ostaki borusunun çocuklarda daha kısa ve yatay olması. Fonksiyon olarak da tam gelişmiş değilmiş. 


Demek ki ilk hedefimiz nezleyi iyileştirmek, sümüğün burundan tahliyesini sağlamak. Sık sık burnu aspire etmek, soğuk buhar makinesi ile boğazını nemli tutmak, ballı ılık ıhlamur işe yarayan tedaviler. Buna bir de  mesir macunu ekledik ki mucize gibi bir gıdaymış hakkaten.

Geçen hafta Tuna bir sabah bunu akarark uyandı. 2.gece derhal "kulaaam ağrıyoaa" moduna geçiş yaptı. "Aha" dedim "başladık gene". O gece 1 saat kadar kulak ağrısından uyuyamadı. Hafif de ateşi vardı. Calpol verip ateşi düşürdüm. Sabah da 10a kadar uyuyup iyice dinlendi. O gun okula gondermedim, evde dinlendi ve tum gun sakız verdim. Sakız ne işe mi yarıyor? Geniz boşluguyla orta kulak arasındaki östaki borusunun açılmasına yardımcı oluyor, ağrıyı azaltıyor, sıvı tahliyesini kolaylaştırıyor. 

Ertesi gece aynı nakarat çığırıldı evde. 

Sonraki gun zaten tatildi ve evde dinlendi. Bu arada 3 gun boyunca ballı ekmek, ıhlamur ve en onemlisi 2-3 tane mesir macunu verdim. Mesir macunu 41 çeşit baharatlı ilginç bir şeker. Ben de Tuna'yla eşzamanlı nezle oldugumdan aynı miktarlarda yedim. Boğazımdaki ağrı da burnumdaki akıntı da hemen geçti.

P.tesi gunune dek nezlesi iyileşti ama ne olur ne olmaz diye okula giderken cebine bir paket sakız attım. Öğretmene de tembihledim, surekli sakız çiğnetsin diye. 

Ve sonuç. İlk kez orta kulaktaki sıvıyı tahliye edip "geliyorum huleayynn" diyen otiti savuşturduk. Normal şartlarda geniz akıntısı 2 gun daha sürseydi antibiyotik başlamamız kaçınılmazdı.

Zaten Mine diyor ki, orta kulak enfeksiyonu ilk etapta semptomatik tedavi gerektiren bir hastalık. Yani önce sıvıyı tahliye etmeye, burnu açmaya ve geniz akıntısını kurutmaya yonelik çalışmalı. 
Geniz akıntısını kurutmak için bizim doktor antihistamin turu ilaçları da  (alerji ilaçları) oneriyor. Kendim için gittiğim KBB uzmanı "oo efenim bunlar modası geçmiş tedavilerdir, burnu açık tutun yeter" demişti. Mine'ye gore bu başkasının kestiği saça b.k atan kuafor tarzından farklı değil :)
Antihistaminler alerji yuzunden fırk fırk akan burun sıvısını (tekrar: bildiğin sümük) yoğunlatırıp orta kulakta birikmesini önlüyor. Nezleyi tedavi etmiyor ama sıvıyı yogunlaştırıp birikmesini önlüyor. Biz de doktorun onerisiyle nezle oldugunda 1-2 gece verdik ve gerçekten mesir+bal+antihistamin üçlüsüyle, yaklaşan otite kışt demeyi başardık. 
Bir uyarı: Mesir macunun envai çeşit markası var. Biz sadece Tuğba Kuruyemiş'ten alıyoruz. Zaten diğerleriyle ciddi bir aroma farkı var.
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi diyerek çekiliyorum.

edit: yazıyı yayınladıktan sonra Mine'den soyle bir bilgi daha geldi, aynen kopyalıyorum valla Mine kusura bakma :)

Senin Tuna kuzusunun son atağı muhtemel ki bildiğimiz akut otitis media değil efüzyonlu otitdi. İkincide o kulak zarı arkasında toplanan sıvı steril oluyor yani mikroorganizma içeriği yok. İşte bu durumda senin uyguladığın tüm yöntemler de süper işe yarıyor. Ama tabii kendiliğinden iyileşmiş akut otitis media olma ihtimali de var. Akut otitis media ile efüzyonlu otiti nasıl ayırıcaz dersen onu ancak doktor otoskop muayenesi ile saptar ki onda dahi yanılma payı var. Eee hacı özet geç dersen şunu derim: semptomatik tedavi uygulayıp  izle ve gör seçeneğinde anne baba çok dikkatli olmalı. Çocuğun yaşına, enfeksiyonun süresi ve şiddetine göre her an antibiyotik önerilebilir. Hele bazı özel durumlar var ki hiç beklenmemeli. Misal genetik sendromlu çocuklar, immun yetmezliği ya da anatomik anormallikleri olanlar ya da 30 gün içinde otiti tekrar eden veya kronik otiti olan çocuklar gibi. Bi de antihistaminik konusunda kafalar karışıkmış sahiden. Öneren, ilerleyen süreçte öneren ve hiç faydası olmadığını düşünen üç grup var. Bilemedim:/ Böyleyken böyle : )  


3 yorum:

  1. Gecmis olsun. Verdigin bilgiler icin cok tesekkurler. Mesir macununun bu faydasini bilmiyordum. Senin aldiginin markasini yazabilir misin, burada (NJ) bakayim bulabilir miyim. sevgiler:)

    YanıtlaSil
  2. Çok faydalı bir yazı olmuş, merak ettiğim fırsat bulup da araştıramadığım bir konuydu, teşekkürler!

    YanıtlaSil
  3. geçmiş olsun bizim de elif' te sık karşılaştığımız bir sorun, kış geldi hastalıklar başladı malesef. neyse ki kıyısından dönüş olmuş yoksa antibiyotik kullanımı gerekiyor, tekrardan geçmiş olsun...

    YanıtlaSil