22 Ocak 2013 Salı

Dinozor-sever çocuklar için alışveriş önerileri

Hemen hemen her erkek çocuğu gibi Tuna da son zamanlarda dinozor sevdasına tutuldu.
Çöp kamyonu, kepçe, envai çeşit iş makineleri, su altı canlıları, hayvanlar vs derken yeni fetiş nesnemiz bu korkunç yaratıklar. Nesini seviyor hiç bilmiyorum. Hatta birbirlerini yemeleri, nesillerinin tükenmesi ve acımasız  canlılar olması beni rahatsız ediyor ama onu etmiyor. Bilmiyorsanız söyleyeyim, paleontologlar dinozorların neslinin şöyle tükendiğini varsayıyor: Dünyaya meteor düşüp tüm bitki örtüsünü yok etmesiyle, önce otobur türler aç kalıp ölmüş. Ardından etoburların önce otoburları sonra birbirini yiyerek yokolduğu iddia ediliyor.
Tuna bütün bu süreci biliyor. Ölmenin ne demek olduğunu bildiğinden emin değilim. Ama bazen oyuncak dinozorlarının ustune kuru üzüm atıp "şimdi meteor düşüyoooor, bak anne hepsi öldü" diyip tüm dinoları uyku pozisyonuna getiriyor. Bence travmatik bir durum yok. Ölümü uykuyla özdeşleştirmiş.
Neticede bu aralar giysilerden kitaplara Jura Çağı'nda yaşıyor gibiyiz. Başka dinozor tutkunu çocuklar için de mini bir alışveriş rehberi sunayım istedim:- Kitaplar: 
Dinolu kitapların büyük bölümü çıkartmalı olanlar. "Hıh onlar kitap değil" diyip tepeden bakmayın. Çıkartmalı kitaplar hafızaya, eşleştirme becerisini geliştirmeye ve ince motor becerisine pek iyi geliyor. Bizim ilk dinolu çıkartmalı kitabımız Pearson'ın şu serisiydi. Çıkartmaları yanlış yapıştırırsanız çıkarıp tekrar tekrar yapıştırmak mümkün.Dinozorlu öykü kitabı pek yok ne yazık ki. Benim bulabildiğim sadece Yeşil Dinozor yayınlarının 5 Küçük Dinozor serisi. Yayınevinin sahibi, benim sosyal medyadan takip ettiğim girişimci anne Gönül Simpson. Tesadüf eşimin de çok eski arkadaşıymış. Gönül'ün kitaplarındaki dinozor çizimleri korkunç değil, hatta çok sevimli. Dinolardan korkan çocuklar için bile ideal.


Bir de bol resimli, ansiklopedik bilgili, biraz daha büyük yaşa hitap eden kitaplar var. Kitap alırken yaşa hiç bakmadığımdan onlardan da çokça aldık çünkü Tuna kitabını kendi seçiyor. Resimlere bakıp almaya karar veriyor. Çok pahalı olmadıgı ya da gerçekten çok bebeksi ya da çok büyüksü :) bir kitap değilse alıyorum.


Bu alanda da bence en iyisi 1001 Çiçek Kitapları. Aşağıda, bu tarzdaki kitaplarımızın hem de çıkartmalıların linklerini sıralıyorum:
http://www.tuniko.com/Pearson-Uc-Boyutlu-ve-Maketli-Kitaplar-3D-Dinazor-Parki,PR-3652.html
http://www.binbircicekkitaplar.com/PageProductDetails.aspx?itemstockcode=9786054525287
http://www.binbircicekkitaplar.com/PageProductDetails.aspx?itemstockcode=9786054525584
http://www.iyicuceler.com/index.php?route=product/product&filter_name=dinozor&product_id=1141 (bunda tam 1000 adet çıkartma var. Çıkartmalıların en iyisi de bu bence)

- Giyim:

Tuna kış başında ışıklı ayakkabı istedi. Okulda arkadaşlarında görmüş tabi. Ben de araştırırken gördüm ki hem ışıklı hem dinozorlu ayakkabı diye bir şey varmış.


Dinosoles marka bu pabuçlar hem de gayet kaliteli. Bir Unnado kampanyası kolladım ve hemen aldım. Aklınızda olsun Dinosoles'un iki tip ayakkabısı var. Birinde suet deri kullanılmış. Diğeri tamamen sentetik. Arada fazla fiyat farkı olmadıgından yanılmak cok kolay. Pahalı olanı alın :) Bizimkinin üstünde "ti yeks" var. Kocaman gözlerinden ışık çıkınca pek havalı oluyorlar.
Bu da görenin bir daha dönüp baktığı dinolu şapkamız. Azra'nın tükkanın el emeği göz nuru koleksiyonundan. Azra tepedeki Stegazor dikenlerin Tuna'ya yetmeyeceğini anlayıp bir de keçeden ağız ve göz yapıp Tuna'yı mest etmeyi başardı. Bana da çok yakışmış şapka. Azra oyle dedi :)


- Oyuncak: Aldıgım tek oyuncak bu minik figurler... Geçen hafta Bebek-Çocuk fuarı için İstanbul'daydık. Tuna'yla başbaşa geçen 4 günü mümkün mertebe arızasız atlatmak için bu minik figurleri alıp hiç beklemediği anda çıkarıp verdim ki eş dostla kahve içip iki lafın belini kıralım. 5li figurleri sanırım 7,50 TLye aldım. Bu sayede sevgili Zeynep'le az da olsa laflayabildim.

- Diğer gereçler, faaliyetler, atraksiyonlar: Son olarak geçen haftalarda tasarımlarından ziyade çizimlerine hata olduğum Tyrell Katz'tan tabak, kase, bardak ve çatal-kaşık aldım. Melamin deyip geçmeyin, malzemesi inanılmaz kaliteli. Yalnız kaşık-çatal çok bebek işiymiş. Pek işimize yaramadı. Onu da yine sanırım butikbebe.com kampanyasından kapattım. Kampanyalı fiyatı bile çok ucuz değil bu arada ama evladiyelik bir hatıra bence.
İstanbul'deyken fuarda işim erken bitti ve soluğu CNR'a çok yakın olan Forum İstanbul'daki Jurassic World 
adlı dinozor sergisinde aldık. Etkinliğin bir kısmı 6-7 yaş için uygun ama daha küçük çocuklar korkudan altına mıçabilir uyarayım. Tuna hareketli dev maketlerden acayip korktu. Bazı kısımlarda cok eğlensek de genelde 6 yaş altına cok uygun değildi. 


- Android uygulamaları: App markette dinosour diye arama yapınca bir ton sey çıktı ama çoğu tırt. Bu iki oyun daha eğlenceli geldi hem bana hem Tuniko'ya. 

Biri Dinosaur PuzzleBox. Bazı puzzle'lar çok kazık çıkıyor. Yapamadıaaamm diye böğürebiliyor ama genelde puzzle sevdiğinden cok zorlanmıyor. 


Diğeri daha kolay ve bebeksi bir oyun: Dino adventure. İşaret parmağıyla fiti fiti toprağı kazıp dinozor iskeleti çıkarıyor birleştiriyor falan. Yine amacımız çocugun kaliteli zaman geçirmesi falan değil iki satır laflayabilmek, biraz "anneeeeaa" nidasından uzaklaşabilmek. 
6 yorum:

 1. Hülyaaa dinazor şapkası gerçekten çok yakışmış. Ben de istiyorum...

  YanıtlaSil
 2. faydalı bir yazı olmuş, bir dinosever de bizde var çünkü :))

  YanıtlaSil
 3. ahhhh ahhhh :) aynı evrelerden bizde geçtik :))
  şimdilerde ise daha vahşi bir dinazor yaşamına adım atmış bulunmaktayız yaş itibarı ile.
  Figürlerimiz bile vahşileşti...
  Hep böyle sevimli dinolarda kalırsınız inşallah :)

  YanıtlaSil
 4. Gençliğimizin çizgifilmi Denver The Last Dinosaur süper bir çizgi filmdi. Bir inşaat alanında bulduğu yumurtayı besleyip içinden çıkan kocaman canavara bakan bir çocukla ilgiliydi bu çizgifilm. Eşşek kadardım, belki de lise çağında ama keyifle izlediğimi hatırlıyorum.

  YanıtlaSil
 5. Tam arşivlik bir yazı olmuş. Süper.Ben de kızıma alırım.

  YanıtlaSil
 6. çok beğendik şapkanızı nerden alabiliriz,bide bende görmüştüm ayakkabıları memnun kaldınızmı? bide resimdeki yeşil çadır gibişey nedir? sevgilerimle

  YanıtlaSil