29 Ekim 2013 Salı

İzmirli Gebeler İçin Doğuma Hazırlık Kursu

İzmir enteresan memleket. Bir istatistik var mı bilmiyorum ama muhtemelen en az normal/doğal doğum yapılan şehirlerden biridir. İzmirli kadınlar bakımına, süsüne pek düşkündür. Normal doğumun, sezaryen gibi saçını fönletip, makyajını yapıp poz vermeye müsait olmamasından dolayı mıdır bilemiyorum :) ama çevremde normal doğum yapmış anne sayısı 5i geçmiyor.
Yine de eminim normal doğumu denemek ve öncesinde doğuma hazırlık eğitimi almak isteyen çok sayıda anne adayı vardır. Bu duyuru onlar için.

Eğitimin tarihi: 24 Kasim 2013 / 10:00-17:00

Anne ve baba adaylari olarak olumlu ve guvenli bir dogum deneyimi yasamaniza destek olmak uzere hazirlanan bu egitim, dogumla ilgili aklinizdaki her turlu soruyu, dusunce ve varsa korkularinizi paylasabileceginiz bir ortam sunmanin yani sira;

- Dogum dalgalari/kontraksiyonlari ile bas etme yollari uzerine pratik ve icsel calismalar
- Dogumda aktif olmanin onemi
- Dogumu kolaylasitirici pozisyonlar
- Dogumla ilgili korkular
- Dogumdaki hormonlar ve onemleri
- Dogumla ilgili secenekleri inceleyerek tercihleri netlestirmek
- Dogumun asamalari (dogumumun basladigini nasil anlayacagim?, hastaneye ne zaman gitmeliyiz?)
- Tum hamilelik surecinde ve dogumda nefes (nefesin onemi, nefes farkindaliginin artirilmasi, dogum surecinde dalgalarla bas etmeyi kolaylastirabilen nefes calismalari)
- Partnerinizin dogum surecine dahil olmasi, dogum boyunca verebilecegi destekler hakkinda pratik calismalar
- Dogumdan once doktorunuzla en etkili iletisim yontemleri
- Hastanedeki prosedurler ve mudahaleler
- Zorunlu sezaryen yasanmasi durumunda bunun nasil olumlu bir deneyime donusturulebilecegi konusunda detayli bilgileri icerecektir.

Her kadinin icinde dogum yapmak icin gerekli guc var. Doguma hazirlik egitimleri icinizdeki gucun ortaya cikmasina yardim etmeyi amaclar.

Egitime, anne ve baba adaylarının birlikte katılmasını tavsiye ediyoruz. Ancak isterseniz yalnız ya da başka bir yakınınızla da katılmaniz da mumkun.

Egitim, rahat bir iletisimin olusturulabilmesi icin maksimum 6 cift ile gerceklestirilecektir. (minimum 3 ciftin kayit yapmasiyla egitim acilacaktir)

Katılım ücreti: Çift başına 350 TL, 10 Kasim'a kadar erken kayıt indirimi ile 300TL

Detayli bilgi ve kayit icin Gizem Onay Collet ile gorusebilirsiniz
0 538 859 4009
gizem.onay@gmail.com

Egitmen hakkinda:

Gizem Onay Collet
Doğuma Hazırlık ve Hamile Yogası Eğitmeni

Danimarka'da Avrupa Birliği üzerine tamamladığı Yüksek Lisansından sonra 6 sene tam zamanlı olarak çeşitli üniversite ve sivil toplum örgütlerinde AB Merkezleri'nin yöneticiliği yaptı.

2007 yılında tanıştığı yoga pratiğini derinleştirmek ve hayatında derinlere dokunan bu uygulamayı herkesle paylaşabilmek için Cihangir Yoga'da Zeynep Aksoy'un Hatha Yoga Hocalık Eğitimini tamamlayıp, hayatına Yoga Eğitmeni olarak devam etme kararı aldı. Yoga yolunda her zaman bir öğrenci olarak yürüyeceğini bilerek çeşitli eğitimlere katıldı ve katılmaya da devam ediyor.

Bunların yanı sıra hamileliği ve doğum sürecini yoga ile destekleyerek bedeni daha kolay bir doğuma hazırlayan hamile yogası konusunda uzmanlaşmak için Başak Kutlu Atay ve Mey Elbi'den Hamile Yogası Hocalık Eğitimini aldı. Ardından İngiltere merkezli uluslararası tanınan bir kurum olan Birthlight'ın Hamilelik ve Postpartum Yoga Hocalık Eğitimini bitirdi.

Aldığı bu eğitimlerde her kadın için gerek fiziksel gerekse de manevi anlamda büyük değişim ve dönüşümler yaratan hamilelik ve doğum süreçleri, Türkiye ve Dünyadaki doğum ortamları, doğumdaki müdahaleler, kadınların doğum tercihleri ve planlarının önemi hakkında öğrendiği bilgilerden çok etkilendi ve bu konularda daha derin bilgiler edinip bunları daha fazla kadınla paylaşabilmek için DOUM'da Başak ve Nur'la yakın çalışmalarına başladı. Bu süreçte DOUM'un sunduğu bursla hamilelik ve doğum süreçlerinde anne adaylarının daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilmek ve böylece daha olumlu deneyimlerin yaşanabilmesine katkıda bulunmak adına Amerika merkezli Childbirth International'dan Doğuma Hazırlık Eğitmeni olmak üzere eğitim aldı ve eğitimi boyunca DOUM'daki eğitimlerde Nur ve Başak'ın asistanlığını yaptı. Janet Balaskas'tan Aktif Dogum egitimi aldi.

Tüm kadınların hamilelik, doğum ve lohusalık safhalarında, saygılı, aile odaklı ve kanıta dayalı bakıma ulaşabileceği bir Türkiye vizyonu ile kurulan Doğana-Doğumda Kadın Hakları Derneği'nin ise kurucu üyesi ve yönetim kurulu başkanıdır.

Şimdilerde çeşitli stüdyolarda yoga dersleri ve doguma hazirlik egitimleri vermeye ve aynı zamanda da AB üzerine kurum ve kuruluşlara serbest zamanlı danışmanlık yapmaya devam ediyor.
2 yorum:

  1. çok haklısınız,ben korkudan doguramadım normal,böyle bır kurs olsaydı belkıde olurdu ,tum hamıleler bu fırsatı kaçırmasın

    YanıtlaSil
  2. Benim dr um sağolsun asla teşvik etmedi . yok çatın dar, yok bebek kilolu kanala girmemiş derken önümde kocaman bir doğum göbeği ile oturuyorum şimdi.

    YanıtlaSil