24 Ocak 2015 Cumartesi

Bu sefer gerçekten “ek” gıda

Tuna’nın 4.ay doktor kontrolüydü sanıyorum. Beklerken bir kadınla sohbet ediyorduk. Ortak doktorumuz, bebeğinin 4.ayda ek gıdaya geçmesini istemişti. “4.ayda ek gıdaya geçiliyor muymuş?” diye düşünmüş, hatta heyecanlanmıştım. Belki bizi de bu ay ek gıdaya geçirirdi. Ek gıdaya geçmenin bir merhale, bir başarı adımı olduğu fikrine kapılmışım her nasılsa. Neticede doktorum “anne sütüyle kilo alımı gayet iyi, 2 ay sonra geçiyoruz” diyip heyecanımı kursağımda bırakmıştı.
Dedim ya o zamanlar buralar hep dutluktu. Doğru bilgiye ulaşmak, iğneyle kuyu kazmak gibiydi ve doktorlarımıza sonsuz güvenimiz vardı. Tuna 6 aylık oldugunda neredeyse günde 6 öğün yemek yediren bir listeyle eve dönmüştük.  Tuna da sanki 6 aydır aç kalmış gibi ne verirsem, ne kadar versem yiyordu. “Önce ek gıda, ardından anne sütü” dediklerinden ben de hep ek gıda sonrası emzirmeye çalıştım. Ama karnı tok olduğundan elbette emmedi ve 8.aydan sonra sadece gece uykudan uyanınca geri uyumak için emer olmuştu. 9.ay gibi de gece de emmemeye başladı ve anne sütü macerası tamamen bitti.
Aradan geçen 6 yılda doktorların ek gıda yaklaşımı değişti, ben nerde hata yaptığımı anladım. Benim emzirmeye (süre olarak) bakışım değişti.  Annelik tarzım değişti. Bu yüzden İda’da ek gıdaya geçişi çok çok yavaş tuttum.
İda’yı Tuna’nın aksine her ay doktora götürmüyorum. Hastalanırsa ya da özel aşısı varsa özel doktoruna gidiyoruz. Tartısını evde kendim hallediyorum ki zaten bodylerçok hızlı ufaldığı için kilo aldığını anlamak kolay.  Haliyle tastamam 6 aylık olduğu gün değil Alsancak’a inmeye üşenmediğim bir gün doktora götürebildim. O da 6,5 ayı biraz geçtiği zaman denk geldi. O güne dek sadece anne sütü aldı. Ha bir kere nezle olunca ıhlamur vermiştim. Hepsi hepsi o.
Doktorumla zaten sürekli bir mutabık olamama durumundayız. 4.ayda demir damlasını vermeyeceğimi söyledim. 7. ve 9.aylard akan tahlili yapma sözü verince kabul etti. Ek gıda konusunda da önce meyve, yogurt vs ile giriş yapalım dedi.
“Yoğurt, anne sütü alan bebek için elzem mi? Yoğurtta olup anne sütünde olmayan ne var? ” dedim.
“Eee güzel soru.. Aslında şart değil ama bu kadar küçük bebeğe verilecek fazla gıda olmadıgından ve ek gıdaya alışmasını istediğimizden mecburen yoğurt veriyoruz”
“Peki. Ben vermiyorum”
“Sen bilirsin”
—-
“Önce ek gıda veriyoruz sonra emziriyoruz”
“Yok ben önce emzireceğim, ek gıdayı sonra tadımlık vereceğim”
“Sen bilirsin”
Aynen de öyle yaptım. İlk hafta sadece biraz sebze püresi ve birkaç kaşık meyve verdim. 2. hafta yani 7 aylık olmak üzereyken de kahvaltıda haşlanmış yumurta sarısı başladım. Sütümle ezip hafif sulu hale getirdim ve kahvaltıda verdim. Bulamaç yok. Ceviz yok, peynir yok, kahvaltı tahılı yok, pekmez, tereyağı yok, bebe biskuvisi zinhar yok. Sadece 1 yumurta sarısı.
Bu menüyle 7.ayda tekrar çağırdı çünkü kan tahlili yapılması gerekiyordu. Tahlilin 7.ayda yapılma sebebi, anne sütüyle beslenen bebeklerin ulaşabileceği maksimum hemogram değerine 7.ayda ulaşmaları. Eğer beslenmey desteklenmezse bu aydan sonra inişe geçiyormuş. Tahlil sonucu alt sınırın hemen üstünde çıktı. 7.ay itibariyle her gün yumurta sarısı ve sebzesinin içinde kıyma da aldığı için demir damlasını-eksiklik olmadığı sürece- kullanmamaya karar verdik.
Burda kimseyi yanlış yönlendirmemek için not düşüyorum. Ben kendi beslenmesine özen gösteren bir emziren anneyim. Hamileyken de her gün kırmızı et yedim. Her gün yumurta yiyorum. Tahlillerimi eksik etmedim. Emzirirken de demirden zengin beslendim ve İda d aher gün demirden zengin besleniyor. Ve en önemlisi tahlil sonucuna bakarak verilmiş bir karardır. Ezbere demir vermeyi kesmemenizi öneririm.
Neticede İda alması gereken kilonun 2 katını alıp doktoru şaşırttı :) En sonunda doktor da “sen nasıl biliyorsan öyle yap, sadece kan tahlilini ve aşılarını ihmal etme, yeter”  dedi.
İşin aslı İda’yı emzirmekten o kadar mutluyum ki hem ek gıda vermeye kıyamıyorum hem de delice üşeniyorum. Tuna’ya zamanında muhallebi bile vermiştim. Hem de Milupa’nın hazır muhallebisini. İda’ya hangi tahılı vereceğime karar vermem bile 1 ay sürdü. (Makarnalutfen.com’dan aldığım yulaf ezmesi ve ruşeymi veriyorum. O da günde en fazla 1 tatlı kaşığı. Patates ya da irmik de veriyorum ama nadir, çok nadir)
Gelelim kıvam meselesine. Başlangıçta katı bir BLW (Baby Led Weaning) yapmaya niyetlendim ama buharda pişen sebzenin kıvamı, yenmeyip mama sandalyesinin dibini boylayan yemekler, her öğünden sonra bebeyi kirden arındırma vs vs işleri bana daha zor geldi. Arada önüne koyduğum sebzeleri yakalayıp kendi yiyor ama doyuracak kadar yemeği ben kendim yediriyorum. Tuna’da böyle yaptım ve 9.ay gibi artık eline verdiğim şeyleri kendi yer hale gelmişti. 10 aylık bir bezelye yeme videosu vardı misal. Demem o ki ben çok katı bir BLW uygulayıcısı olacak ana değilmişim ama erkenden kasmaya da gerek yok diyorum. Henüz bunlar tadımlık yemekler.
(Sağlam bir baby led weaning kaynağı arıyorsanız instagram’da @anilitta yı takibe alın. 6.aydan itibaren kızı Derin’e BLW uyguluyor ve tüyolarını #derinyemeginiyedimi tagiyle paylaşıyor.)
Kahvaltı omleti gayet pütürlü oluyor ve elimle hafif ezip yediriyorum. Balığı da elimle ezip veriyorum. Hatta bazen tandır gibi yumuşak et yiyorsak onu bile elimle ezip veriyorum.
Meyveyi bazen blendırdan hafifçe geçiriyorum (içine 1 tatlı kaşığı ruşeym ekliyorum );  bazen de Amazon’dan aldığım şu zımbırtıyla ezip veriyorum. Pütürlü yiyebiliyor ve dişsiz ağzında gezdirip damağıyla çiğneyebiliyor.
Akşam saatlerinde curcunalı olduğumuzdan elimle ezip yedirmem çok zor. Haliyle kıymalı sebze karışımını, azıcık kendi suyundan da ekleyip, aynen blendır yapıyorum. Hala günlük olaerak düzenli şekilde yoğurt vermiyorum. Taze mayaladığım yoğurt varsa veriyorum, bazen biraz kefir veriyorum ama rutinimizde süt ürünleri yok.
Gelelim gelişimine. Tuna bunun 2 katı yemeği yerdi. İda’nın günde aldıgı ek gıda en fazla 250 gr’dır.
Ve fakat İda ile Tuna’nın ay ay boyu ve kilosu aynı. Birebir aynı hem de. Ama İda daha zayıf görünüyor. Bu da muhtemelen tahılsız, karbonhidratsız, nişastasız kilo aldığı içindir.
Ek gıda, adı üstünde gerçekten de ek olarak kalması gereken bir mesele. Ek gıdaya geçtikten sonra memeden soğuyan ve bu yüzden anne sütünü daha az alan bebekler diye bir realite var ne yazık ki.
Bebebeğe verilen her kaşık katı gıdanın anne sütünden çaldığını unutmamak gerekir diye hatırlatır herkese iyi bayramlar derim.

1 yorum:

  1. merhaba geçen sene sizden sling aldığımda kısa mailleşmiştik ida dan 3 ay büyük benim kızım. o zaman ben ek gıdaya başlıyordum ve yemiyor diye hayıflanmıştım sizde 1 yaşa kadar temel besin anne sütüdür dert etmeyin gibi bir tesellide bulunmuştunuz. keşke bu yazıyı o zaman yazaymışsınız :) zor atlattım o günleri kabus gibiydi. şimdi blog başladım belki benim gibi bir zavallıya daha o dr listeleri dünyayı dar etmesin diye bu ek gıda konusunu bir de ben yazayım. ama çok güzel noktalara değinmişsiniz elinize sağlık. benim ilk bebeğim olduğu için bir çok hata buluyorum kendimde ama bunu da normal karşılıyorum. sevgiler...

    YanıtlaSil